18.01, piątek, Massolit Books&Cafe, ul. Felicjanek 4
godzina 18:00
NORWEGIA. METAFIZYCZNE SKRAWKI
Spotkanie ze współczesną poezją norweską promujące najnowszy zeszyt „Nowej Dekady Krakowskiej” (nr 4/2018).
O wolności, religii i feminizmie mówią i swoje wiersze oraz prozę czytają autorzy norwescy – Gunnar Wærness, Aina Villanger i Ane Nydal. Wieczór prowadzą tłumaczka Alicja Rosé i Jakub Kornhauser, redaktor „Nowej Dekady Krakowskiej”.
Spotkanie tłumaczone. Wstęp wolny.
Gunnar Wærness (1971) – poeta, prozaik, tłumacz, artysta kabaretowy. Zadebiutował w 1999 roku tomikiem Kongesplint, za który otrzymał nagrodę im. Tarjei Vesaasa. Wydał później jeszcze pięć tomów poezji, ostatni minionej jesieni. Pochodzą z niego tłumaczone w „Nowej Dekadzie Krakowskiej” wiersze. W 2010 roku ukazała się pod jego redakcją antologia poezji światowej (we współpracy z Pedro Carmona-Alvarezem).
Aina Villanger (1979) – poetka, prozaiczka, dramatopisarka. Zadebiutowała w 2012 roku tomikiem langsang (długapieśń), subiektywną i pełną onomatopeicznych, melodyjnych fraz historią stworzenia świata w formie poematu. Książka została dobrze przyjęta przez czytelników i zaadaptowana na teatr tańca. Villanger ukończyła studia plastyczne i pisarskie na uniwersytetach w Bergen i Oslo. Autorka ironicznego dramatu na podstawie życia Edvarda Muncha. Za ostatnią książkę Baugeids bok (Książka Baugeid) otrzymała trzyletnie stypendium Tanum oraz dwuletnie stypendium za najlepszy debiut literacki.
Ane Nydal (1981) – pisarka, dziennikarka, krytyk literacki, poetka. Studiowała literaturę i filozofię na uniwersytecie w Oslo, ukończyła akademię pisarstwa w Hordaland. Interesują ją tematy z pogranicza faktu i fikcji. Famlere to zbiór opowiadań, które powstały po pobycie autorki w Izraelu. W „Dekadzie” prezentujemy opowiadanie otwierające tom. W najnowszej książce Nydal przygląda się Gulnarze Karimovej, uzbeckiej polityk, projektantce mody i śpiewaczce, córce Isloma Karimova, byłego prezydenta Uzbekistanu.