DADA-DEKADA W ŁODZI

 

plakat_Łódź [17.11.2018]DADA w ŁODZI!

 

17 listopada, godz. 18.30

Muzeum Sztuki w Łodzi

ul. Ogrodowa 19, sala audiowizualna

 

Redakcja „Nowej Dekady Krakowskiej” zaprasza na promocję zeszytu dadaistycznego (nr 6/2017).

Dada-odczyty zaprezentują: Tomasz Cieślak-Sokołowski, Jakub Kornhauser i Joanna Parniewska.

Dada-lektury i dźwięki: Joanna Szumacher, Marcin Pryt i Paweł Cieślak.

Spotkanie jest jednym z wydarzeń towarzyszących konferencji „Nowe/stare materializmy. Języki poezji”, w ramach cyklu „Nowe/stare. Materializm w literaturze, sztuce, krytyce” (informacja poniżej).

zAPrAszAmy!

Więcej: 

oraz  MS-LOGO-WERSJA-A

 

Nowe/stare materializmy. Języki poezjiNowe_stare materializmy. Języki poezji (plakat)

 

Data: 16.11.2018 – 17.11.2018

Miejsce: Łódź, ul. Pomorska 171/173

 

W 2018 roku obchodzimy 50. rocznicę zrywu 1968 – wydarzeń, które dziś pozostają dla wielu symbolem rewolucji „w imię codziennego życia” i jako takie okazują się nieodmiennie ważne dla tradycji materialistycznie zorientowanych badań sztuki i kultury.

W związku z tym Ośrodek Badań nad Awangardą UJ, Katedra Krytyki Współczesnej UJ – we współpracy z Pracownią Literatury po 1989 r. Uniwersytetu Wrocławskiego, Zakładem Literatury Amerykańskiej Uniwersytetu Łódzkiego oraz czasopismem naukowym „Praktyka Teoretyczna” – organizują konferencję Nowe/stare. Materializm w literaturze, sztuce, krytyce.

Wzmagającemu się od około dekady zainteresowaniu „nowym materializmem” bądź „nowymi materializmami” w filozofii towarzyszą próby przełożenia tego odnowionego entuzjazmu na pole sztuki i literatury. Uwaga wielu badaczek i badaczy, krytyczek i krytyków kieruje się więc w stronę możliwości spojrzenia na dzieło/tekst z perspektywy nieantropocentrycznej i posthumanistycznej, w stronę badań afektywnych czy czerpiących z neuroestetyki; ale też w stronę praktycznego zainteresowania materialną „obecnością” dzieła, produkcją nośników, wizualnością tekstu. Nowe materializmy chcemy rozumieć szeroko, zawieszając pytania o new materialism jako konkretny, posiadający spójne założenia czy cele nurt współczesnej filozofii. Centralne pytanie konferencji brzmiałoby więc: co znaczy dziś w praktyce – w pracy krytycznoliterackiej i krytycznokulturowej, w badaniu konkretnych dzieł sztuki i literatury – skupienie na materialności dzieła/tekstu? Co to znaczy uprawiać dziś materialistyczną teorię/historię/krytykę sztuki i literatury? Co rozumiemy przez „materialny wymiar” przedmiotu naszych badań?

 

Więcej informacji na stronie: www.nowe-materializmy.pl  oraz