Zapraszamy do lektury zeszytów, nad którymi pracowaliśmy w długich miesiącach pandemijnych izolacji:
Muzyka i literatura: laboratorium krytyczne
To oczywiste, że artyści nie trzymają się sztywno raz obranych dziedzin, a właściwych środków wyrazu szukają często na terenach sobie odległych. Estetyka intermedialności uczy zresztą, że podział na dziedziny sztuki jest umowny, arbitralny i dość niestabilny, a na dodatek stanowi stosunkowo nową sytuację w historii działań artystycznych […]. Niby wszystko to już znamy, a jednak współczesność, z powszechnym dostępem do narzędzi tworzenia, wydawania, publikowania i promocji, kreuje nowe okoliczności, w których warto raz jeszcze przedyskutować związki między muzyką i literaturą.
(fragm. tekstu wstępnego Malwiny Mus-Frosik)
Czy pandemia, na której trwanie przypadły prace nad tym zeszytem „Nowej Dekady Krakowskiej”, zmieniła radykalnie nasze wizje przyszłości, sposoby, na jakie tę przyszłość obmyślamy? Nie sądzę. Być może – po pierwsze – zdaliśmy sobie tylko wyraźniej sprawę, że dość bezradnie nie wiemy, jak świat miałby w przyszłości wyglądać. Ale też – po drugie – ci, którzy swoje przyszłościowe programy starali się formułować przed rokiem 2020, stają się teraz wyraźniej, donośniej słyszalni – ku ich głosom zwraca się nasza wspólna uwaga, to ich koncepcje poddawane są bardziej ochoczo dyskusji. […]
(fragm. tekstu wstępnego Tomasza Cieślaka-Sokołowskiego)
Pierwszy numer „Dekady” został opublikowany w sobotę 1 grudnia 1990 roku. Przez trzydzieści lat istnienia – w zmiennym rytmie (od tygodnika po dwumiesięcznik) – wydaliśmy niemal 300 numerów.
Zachęcamy nasze Czytelniczki i Czytelników do lektury archiwalnych zeszytów „Dekady”, ale i przygotowanej przez nas ankiety poświęconej krakowskiemu środowisku kulturalno-literackiemu w ostatnich trzech dekadach. Kolejne głosy trzech jej części (instytucje kultury, wydawnictwa, czasopisma) – dostępne także w serwisie krytycznym „Nowej Dekady” – złożyły się na zasadniczą część tego zeszytu.
Redakcja
Numery „Nowej Dekady Krakowskiej” z 2020 roku są wciąż dostępne w krakowskiej Księgarni Akademickiej (ul. Świętej Anny 6). Zachęcamy również do zamawiania egzemplarzy tych zeszytów.