FESTIWAL IM. JANA BŁOŃSKIEGO

Festiwal im. Jana Błońskiego_plakat_2018v

GŁOSY ZE ŚRODKA EUROPY

 

Data: 11.12.2018 – 12.12.2018

Miejsce: Wydział Polonistyki UJ, Aula im. Jana Błońskiego (ul. Grodzka 64)

 

Ilekroć próbuje się opisać fenomen Europy Środkowej, za przewodnika służą metafory z pamiętnego eseju Josefa Kroutvora sprzed czterech dekad. Otóż kultura środkowoeuropejska ma w nim „strukturę labiryntu”, „opiera się na cząstkowych konfrontacjach”, jej „wielopłaszczyznowej bryły nie da się ogarnąć jednym spojrzeniem”, zaś „jej udziałem jest ciągły kryzys, nieustanne rozdrabnianie, rozpad całości, dzielenie struktury, kult detalu”. Wszystko to najprawdziwsza prawda, a przecież nic nie jest prawdziwsze od mitu, w tym tego o szczęśliwej Galicji, z nieodłącznymi wąsami Franza Josefa i ciężką wonią gotowanej kapusty.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu im. Jana Błońskiego będziemy konfrontowali się z widmami i wyobrażeniami środkowoeuropejskości, jej granicami i ograniczeniami, naleciałościami i planami na przyszłość. Zajrzymy do jej austromodernistycznych czeluści, poszperamy w eksperymentalnej naturze, zbadamy geograficzne i kulturowe ekstensje, a także przyjrzymy się jej polskiemu duchowi obecnemu w tym, co i jak się o niej wydaje, tłumaczy, pisze. I jak się mówi.

Dlaczego głosy ze środka Europy, które na zdrowy rozum powinny być nam bliskie i dobrze słyszalne, takimi nie są? Niech będą donośne chociaż przez te dwa dni – zapraszamy wszystkich do dyskusji!

 

http://festiwal-blonskiego.pl/ oraz 

 

Czytaj dalej

Magdalena Rabizo-Birek | „Zamienianie tamtego, jej i siebie, w wiersz” – testament Janusza Szubera

Padlinożerca kruk jest w mitologii starożytnej psychopomposem, zwiastunem śmierci, prowadzącym duszę zmarłego w zaświaty. W złożonym wierszu Szubera, ewokującym lata …

Andrzej Mencwel | Małgorzata Szumna [Marta Wyka „Tamten świat”]

Marta Wyka Tamten świat Szkice literackie dawne i nowe Wydawnictwo Literackie Kraków 2020   Andrzej Mencwel Piękne zobowiązanie Polubiłem bardzo …

Piotr Sobolczyk | Piotr Seweryn Rosół [Remigiusz Ryziński „Hiacynt”]

Remigiusz Ryziński Hiacynt PRL wobec homoseksualistów Wydawnictwo Czarne Wołowiec 2021   Piotr Sobolczyk 14251 hiacyntów między Klio a Apollinem Według …

Queer po polsku | dyskusja z udziałem Grzegorza Stępniaka, Zofii Ulańskiej i Ewy Wojciechowskiej

Tekst jest zapisem dyskusji zorganizowanej w ramach spotkań Pracowni Pytań Krytycznych na Wydziale Polonistyki UJ (15 grudnia 2021 r.). Rozmowę …

ZESZYTY „DEKADY” | 2020

Zapraszamy do lektury zeszytów, nad którymi pracowaliśmy w długich miesiącach pandemijnych izolacji:   Muzyka i literatura: laboratorium krytyczne To oczywiste, …

Paweł Kaczmarski | Cała prawda o „czułym narratorze”

  1. Uwagi wstępne Zasadnicze pytanie, jakie stoi dziś przed krytyką literacką w kontekście twórczości Olgi Tokarczuk, brzmi: po co …