TYDZIEŃ Z KRYTYKĄ – specjalność KRYTYKA LITERACKA Wydziału Polonistyki UJ

specjalność KRYTYKA LITERACKA - spotkanie z Pawłem SołtysemInteresują Cię nie tylko bestsellery? Zastanawiasz się, co Adorno ma wspólnego z Netflixem? Złości Cię nierówność płci w polskiej kulturze? A może wybór nagradzanych książek? Chcesz mieć wpływ na to, co się dzieje w kulturze? Chcesz wiedzieć więcej, czytać więcej, pisać więcej? Zastanawiasz się, czy krytyka jest dla Ciebie?

Katedra Krytyki Współczesnej zaprasza uczestników studiów licencjackich wszystkich specjalizacji do udziału w warsztatach krytycznych organizowanych w ramach Tygodnia z krytyką na Wydziale Polonistyki UJ.

Podczas warsztatów, będących „próbką” zajęć ze specjalizacji krytyka literacka będzie możliwość zapoznania się ze specyfiką studiów, celami kształcenia, a także z metodami nauczania, charakterystycznymi dla tego kierunku studiów. Będzie to też okazja do poznania prowadzących zajęcia i do rozmowy na temat możliwości, jakie stwarzają studia krytyczne.

Na zakończenie Tygodnia z krytyką zapraszamy na coroczne spotkanie z pisarzem. Tym razem naszym gościem będzie Paweł Sołtys (Pablopavo), autor Mikrotyków. Spotkanie, które odbędzie się 8 czerwca (piątek) o godzinie 15.00 w sali 42 (ul. Gołębia 16), jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

 

Harmonogram warsztatów

4/06/2018, poniedziałek, godzina 15.00

Warsztaty krytyczne – prowadzenie: Dorota Kozicka

5/06/2018, wtorek, godzina 15.00

Krytyka seriali – prowadzenie: Olga Szmidt

6/06/2018, środa, godzina 15.00

Teorie krytyczne – prowadzenie: Katarzyna Trzeciak

7/06/2018, czwartek, godzina 15.00

Warsztaty z historii krytyki – prowadzenie: Maciej Urbanowski

 

PROGRAM TYGODNIA Z KRYTYKĄ

SPOTKANIE Z PAWŁEM SOŁTYSEM

 

Czytaj dalej

Magdalena Rabizo-Birek | „Zamienianie tamtego, jej i siebie, w wiersz” – testament Janusza Szubera

Padlinożerca kruk jest w mitologii starożytnej psychopomposem, zwiastunem śmierci, prowadzącym duszę zmarłego w zaświaty. W złożonym wierszu Szubera, ewokującym lata …

Andrzej Mencwel | Małgorzata Szumna [Marta Wyka „Tamten świat”]

Marta Wyka Tamten świat Szkice literackie dawne i nowe Wydawnictwo Literackie Kraków 2020   Andrzej Mencwel Piękne zobowiązanie Polubiłem bardzo …

Piotr Sobolczyk | Piotr Seweryn Rosół [Remigiusz Ryziński „Hiacynt”]

Remigiusz Ryziński Hiacynt PRL wobec homoseksualistów Wydawnictwo Czarne Wołowiec 2021   Piotr Sobolczyk 14251 hiacyntów między Klio a Apollinem Według …

Queer po polsku | dyskusja z udziałem Grzegorza Stępniaka, Zofii Ulańskiej i Ewy Wojciechowskiej

Tekst jest zapisem dyskusji zorganizowanej w ramach spotkań Pracowni Pytań Krytycznych na Wydziale Polonistyki UJ (15 grudnia 2021 r.). Rozmowę …

ZESZYTY „DEKADY” | 2020

Zapraszamy do lektury zeszytów, nad którymi pracowaliśmy w długich miesiącach pandemijnych izolacji:   Muzyka i literatura: laboratorium krytyczne To oczywiste, …

Paweł Kaczmarski | Cała prawda o „czułym narratorze”

  1. Uwagi wstępne Zasadnicze pytanie, jakie stoi dziś przed krytyką literacką w kontekście twórczości Olgi Tokarczuk, brzmi: po co …